Jest to propozycja Zespołu Zadaniowego d/s dróg rowerowych, kierowanego przez wiceprezydenta Krakowa p. Pawła Zorskiego. Na początku lipca niniejsza propozycja została przekazana do zaopiniowania przez prawników krakowskiego magistratu. Standardy krakowskie, opracowane przez zespół Polskiego Klubu Ekologicznego/Miast dla rowerów są wzorowane na standardach gdańskich wykorzystywanych w ramach Gdańskiego Rowerowego Projektu Inwestycyjno - Promocyjnego finansowanego przez GEF oraz wytycznych podręcznika "Postaw na rower". UWAGA: poniżej wersja po wstępnych uwagach zgłoszonych na spotkaniu roboczym w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa w dniu 15 lipca 2002 r. Ostateczna wersja Standardów, pozytywnie zaopiniowana m.in. przez ekspertów z Politechniki Gdańskiej, znajduje się tutaj (plik pdf).
1. WPROWADZENIE
2. POJĘCIA
3. KATEGORIE TRAS ROWEROWYCH
4. WYMOGI TECHNICZNE DLA TRAS ROWEROWYCH
5. WYMOGI TECHNICZNE DLA POZOSTAŁEJ INFRASTRUKTURY 6. METODOLOGIA SPRAWDZANIA JAKOŚCI SYSTEMU
- Nawierzchnia
- Wjazdy i wyjazdy (początek i koniec drogi rowerowej)
- Promienie łuków
- Przekroje
- Skrzyżowania tras rowerowych z ulicami
- Odległość widoczności
- Segregacja
- Rowery w ulicach uspokojonego ruchu
- Śluzy rowerowe
- Nachylenie niwelety
- Oświetlenie
- Bezpieczeństwo społeczne
- Uwagi
- Standardy projektowe dla tras turystycznych/rekreacyjnych
Niniejsze Standardy są podstawą współpracy władz miasta Krakowa z inwestorami i projektantami infrastruktury drogowej, w tym zlecania i zatwierdzania projektów technicznych jako załącznik do specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Obowiązują w przypadku wszystkich inwestycji i remontów, prowadzonych na terenie Gminy, zarówno jako zadania związane z systemem dróg rowerowych jak i pozostałe, ingerujące w teren przeznaczony zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego Krakowa na budowę ścieżek rowerowych lub mogące mieć wpływ na zmianę warunków poruszania się rowerem. Standardy nie zastępują ogólnych przepisów Prawa o Ruchu Drogowym (PoRD) i uzupełniają rozporządzenie MTiGM w/s warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne oraz ich usytuowanie. W przypadkach nieuregulowanych niniejszymi Standardami, należy korzystać z podręcznika projektowania przyjaznej dla rowerów infrastruktury "Postaw na Rower" (PKE, Kraków, 1999 - C.R.O.W., Ede, 1993), zwłaszcza w zakresie wymogów spójności, bezpośredniości, bezpieczeństwa, wygody i atrakcyjności oraz sugerowanych konkretnych rozwiązań technicznych. Wszystkie odstępstwa od niniejszych Standardów muszą być wyjaśniane przez projektanta i uzgadniane z reprezentacją użytkowników.
Nawierzchnia
Gładka asfaltowa lub betonowa na podbudowie grubości 8-10 cm z
tłucznia stabilizowanego
chudym betonem; minimalizująca opory toczenia i drgania, różnice w
poziomie
niwelety (progi) nie mogą przekraczać 0,5 cm; w przypadku wydzielonych
dróg rowerowych na podjazdach, łukach oraz przed skrzyżowaniami należy
stosować nawierzchnie przeciwpoślizgowe.
Ze względu na wygodę i bezpieczeństwo (opory toczenia i nierówności) nie wolno stosować nawierzchni rozbieralnej z kostki betonowej typu "polbruk" i podobnych (z wyjątkiem progów spowalniających, zarówno na drogach rowerowych jak i na ulicach poprzecznych, kiedy droga rowerowa prowadzi grzbietem progu). Możliwe jest stosowanie w wyjątkowych sytuacjach ciężkich, barwionych płyt betonowych lub kamiennych, o niefazowanych krawędziach i wymiarach 50x50 cm i grubości rzędu 10-15 cm układanych na podłożu z grubego tłucznia stabilizowanego cementem.
Kolor nawierzchni dróg rowerowych to naturalny kolor asfaltu i betonu. Kolor czerwony stosuje się dla kostki betonowej na progach spowalniających, nawierzchni przeciwpoślizgowej, na przejazdach głównych dróg rowerowych przez ulice i w obszarach konfliktowych (asfalt barwiony) oraz rozwiązaniach specjalnych (śluzy rowerowe, azyle itp.).
W przypadku kiedy droga rowerowa jest prowadzona w bezpośredniej bliskości/ koliduje z roślinnością (drzewa), integralną częścią nawierzchni asfaltowej/ betonowej mogą być elementy krat o gęstym zaplocie, chroniące system korzeniowy drzewa i umożliwiające bezpieczny przejazd rowerem. Pień drzewa musi być oznaczony farbą odblaskową, a krata musi uniemożliwiać poślizg podczas deszczu, zakleszczenie koła roweru itp.
W wyjątkowych przypadkach poza skrzyżowaniami na drogach rowerowych można stosować nawierzchnie nieutwardzone (zalecany żwir stabilizowany mechanicznie, warstwami o różnej średnicy). Odcinki takie powinny być krótkie, ich powstanie może być usprawiedliwione wyłącznie charakterem okolicy (np. park, las), przewidywanym wyłącznie sezonowym/weekendowym wykorzystaniem jako rekreacyjna trasa wylotowa z miasta, lub jako droga tymczasowa.
Wjazdy i wyjazdy (początek i koniec
drogi
rowerowej):
Wjazdy muszą gwarantować, że rowerzysta nie potrzebuje wykonywać
przeciwskrętu ani innego manewru nieczytelnego dla innych uczestników
ruchu,
hamować poniżej 12 km/godz. (patrz - promienie łuków), podnosić
przedniego
koła, być narażonym na wypadek wskutek uślizgu koła na krawężniku, a
jeśli
pozwalają na to warunki - nie musi wjeżdżać na drogę rowerową na
sygnalizacji świetlnej oczekując na zielone światło, tylko 15-25 m
wcześniej
(przed obszarem tworzenia się kolejki samochodów).
Przed wjazdem na jednokierunkową drogę rowerową równoległą do jezdni należy poszerzyć jezdnię o szerokość drogi rowerowej na odcinku ok. 10 m a na samym wjeździe stosować łuki odpowiednie dla prędkości projektowej rzędu 30 km/godz. Zalecane jest łączenie wjazdów na jednokierunkową wydzieloną drogę rowerową biegnącą równolegle do jezdni z przejściem dla pieszych celem minimalizacji ryzyka nielegalnego parkowania (patrz szkic w załączniku).
Koniec drogi rowerowej biegnącej równolegle do jezdni ulicy samochodowej na jezdnię musi być tak zaprojektowany, aby rowerzysta kontynuując jazdę na wprost w jezdni nie musiał przecinać toru jazdy samochodów czyli również zatrzymywać się i przepuszczać pojazdów. Na końcu takiej wydzielonej drogi rowerowej należy poszerzyć jezdnię o szerokość drogi rowerowej na odcinku ok. 15-30 metrów i wprowadzić oznakowanie poziome "droga rowerowa w jezdni" (znak P-23). O ile pozwala na to kategoria ulicy, wyjazd z drogi rowerowej powinien mieć miejsce na grzbiecie progu spowalniającego. Należy uniemożliwiać nielegalne parkowanie samochodów na wjazdach i wyjazdach z dróg rowerowych przez zastosowanie słupków, można również wyjazd łączyć z przejściem dla pieszych.
Aby ułatwić orientację pieszym w miejscu kolizji chodnika z ścieżką rowerową należy stosować oznakowanie poziome co 5 m oraz linię przerywaną w osi drogi rowerowej (jeśli jest dwukierunkowa). Patrz też punkt "segregacja". Dopuszczalna różnica poziomu niwelety na wjazdach to 0,5 cm przy zastosowaniu krawężników ściętych, wskazana - 0 cm. Konieczne jest czytelne oznakowanie wjazdów na drogę rowerową i odpowiednie oświetlenie po zmroku.
|
(do wewnętrznej krawędzi) |
Prędkość projektowa 12 km/godz (uwaga: minimalna dopuszczalna) |
|
Prędkość projektowa 20 km/godz |
|
Prędkość projektowa 30 km/godz |
|
Wzór ogólny: R=0,68*V-3,62 za: "Postaw na rower", CROW/PKE) gdzie V to prędkość projektowa w km/godz. a R - promień łuku do wewnętrznej krawędzi. Na łukach należy poszerzać przekrój poprzeczny drogi rowerowej o minimum 20 procent.
Przekroje poprzeczne
Przekroje poprzeczne wydzielonej drogi rowerowej to:
Żadne elementy inżynieryjne i przeszkody o wysokości powyżej 0,05 m (zwłaszcza kwietniki, kosze na śmieci, słupki, barierki, lica ścian, reklamy, słupy latarni itp.) nie mogą znajdować się bliżej krawędzi drogi rowerowej, niż 0,5 m (wyjątkiem może być niska roślinność, ale należy tego unikać). Słupki segregujące powinny mieć wysokość do 0,6 m i być pozbawione ostrych krawędzi (wskazane zakończenie półsferyczne). W przypadku stosowania słupków i innych urządzeń służących segregacji i zapobieganiu nielegalnemu parkowaniu czy wjazdowi na drogę rowerową, odległość między słupkami zawsze musi wynosić 1,5 m licząc prostopadle do faktycznego toru jazdy rowerzystów (ale tylko dla jednego kierunku jazdy). Na poziomie gruntu dopuszczalne jest w przypadku dróg jednokierunkowych stosowanie zwężeń do 1,0 m na odcinkach o długości maksymalnej do 5 m. W przypadku dróg dwukierunkowych takie zwężenia są niewskazane, można je wprowadzić na przykład po uprzednim rozdzieleniu kierunków ruchu.
Skrzyżowania tras rowerowych z ulicami:
Segregacja:
Fizyczna segregacja ruchu rowerowego i szybkiego samochodowego
musi uniemożliwić parkowania samochodów na drodze rowerowej oraz
wjazdach
i wyjazdach z niej. Można stosować słupki, betonowe i metalowe bariery
w odległości co najmniej 0,5 m od krawędzi drogi rowerowej i wysokości
do 1 m. Minimalna odległość
między słupkami po obu stronach drogi rowerowej liczona prostopadle do
jednokierunkowego
toru jazdy w danym miejscu - 1,5 m, w tym miejscu szerokość drogi
rowerowej musi wynosić co najmniej 3,0 m plus srednica słupka lub niską
(do 0,5 m) zieleń. Aby zapewnić
widoczność, oświetlenie i bezpieczeństwo społeczne na drodze rowerowej,
należy unikać stosowania żywopłotów między drogą rowerową a jezdnią.
Zalecane
jest w tym miejscu stosowanie roślinności do ok. 0,5 m.
Na trasach dojazdowych i niektórych zbiorczych możliwe jest wyznaczanie pasów rowerowych przez oznakowanie poziome, pod warunkiem że w danym obszarze nie ma ani wielkiego popytu na uliczne miejsca parkingowe ani zbyt wielkiego natężenia ruchu ani też prędkość rozwijana przez samochody nie jest zbyt wielka (patrz podręcznik "Postaw na rower", CROW/PKE, rozdz. 4.2 oraz 4.4).
W przypadku segregacji ruchu pieszego i rowerowego należy stosować zróżnicowanie nawierzchni zgodne z intuicją użytkowników (gładki asfalt dla rowerów, płyty, kostka, bruk itp. dla ruchu pieszego). Poziom drogi rowerowej powinien znajdować się ok. 2-5 cm poniżej chodnika pieszego. Ze względów bezpieczeństwa należy stosować krawężniki ścięte, umożliwiające bezpieczne przecinanie go pod ostrym kątem. W sytuacjach dużego ruchu pieszego i rowerowego należy stosować słupki oraz inne elementy małej architektury (kwietnik, słupki itp.). Muszą one być oznakowane elementami odblaskowymi i nie mogą znajdować się w odległości mniejszej, niż 0,5 m od krawędzi drogi rowerowej, a minimalna odległość między nimi prostopadle do toru jazdy to 1,5 m. W obszarach o dużym ruchu pieszym należy stosować oznakowanie poziome drogi rowerowej nawet co 5 m oraz linię przerywaną w osi drogi rowerowej. Wiele głównych i zbiorczych dróg rowerowych można zaprojektować jako ciągi pieszo-rowerowe ze względu na znikomy ruch pieszy. Zawsze jednak należy poszerzać przekroje i segregować ruch w rejonie przystanków autobusowych, skrzyżowań i innych miejsc nasilonego ruchu pieszego.
Wydzielone drogi rowerowe i pieszo-rowerowe powinny zawsze być dwukierunkowe, jeśli skrzyżowania znajdują się rzadziej, niż co 150-200 m, a po danej stronie ulicy jest dużo źródeł i celów podróży (mieszkania, biura, sklepy itp.).
Rowery w ulicach uspokojonego ruchu
Na ulicach z ograniczeniem prędkości do 30 km/godz. i mniej (strefy
zamieszkania) oraz z technicznymi urządzeniami wymuszającymi takie
ograniczenie
(podniesione tarcze skrzyżowań, progi spowalniające, szykany)
segregacja
ruchu samochodowego i rowerowego jest zbędna (patrz podręcznik "Postaw
na rower", rozdz. 4.2. oraz 7). W przypadku pasa rowerowego
"pod
prąd" takich ulic na skrzyżowaniach należy stosować punktową segregację
przy pomocy słupków betonowych i wysepek przed i za skrzyżowaniem,
zawężając
szerokość jednokierunkowej drogi rowerowej do 1 metra (do krawężnika
wysepki,
nie licząc odległości do wyokrąglenia krawężników na łuku ulicy; słupek
musi znajdować się w odległości 1,5 m od przeciwnej krawędzi drogi
rowerowej).
Takie zawężenie jest możliwe tylko na odcinku do 3 metrów. UWAGA:
w przypadku wielkiego zapotrzebowania na samochodowe miejsca parkingowe
w takich ulicach należy projektować wydzielone fizycznie pasy rowerowe
"pod prąd".
Na odcinkach tras rowerowych biegnących ulicami uspokojonego ruchu, progi spowalniające powinny umożliwiać przejazd rowerów. W tym celu w progu należy zostawiać około 1 - 1,5 metra wolnej przestrzeni. Zalecane jest stosowanie progów płytowych o długości ponad 2 metrów. Szczegóły omawia podręcznik "Postaw na rower" w rozdziale 7.
Śluzy rowerowe
Na wszystkich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną gdzie nie
ma wydzielonych dróg rowerowych, należy umożliwić dojazd rowerów pasem
przy prawym poboczu (lub ścieżką rowerową między pasami ruchu) do
obszaru
śluzy rowerowej przed linią STOP dla samochodów (np. między przejściem
dla pieszych a jezdnią ulicy poprzecznej). Pas i obszar śluzy powinien
mieć nawierzchnię barwy czerwonej. Rowerzyści stojący na śluzie muszą
widzieć
sygnalizator świetlny. Taki sposób organizacji ruchu nie jest
przewidziany
na razie polskimi przepisami. Śluzy powinny powstać zwłaszcza w trasach
głównych i zbiorczych na odcinkach bez wydzielonej drogi rowerowej.
Nachylenie niwelety:
Dopuszczalne 6 procent, na trasach głównych 5 proc.; maksymalna
dopuszczalna różnica poziomów wynosi 5 metrów, po czym należy
zaprojektować
odcinek płaski ok. 25 metrów, chyba że naturalne ukształtowanie terenu
to uniemożliwia. Szczegóły projektowe - "Postaw
na Rower", rozdział 4.6, str. 118. Odcinki dróg rowerowych na
pochylniach
i zjazdach - szczególnie w obszarach większego ruchu pieszego i przed
skrzyżowaniami
- muszą mieć nawierzchnię przeciwpoślizgową. Na odcinkach u podstawy
wzniesień
wykluczone są ostre łuki, skrzyżowania bez pierwszeństwa dla ruchu
rowerowego
i z sygnalizacją świetlną. Miejsca, gdzie rowerzysta musi się
zatrzymać,
nie mogą być nachylone w kierunku jazdy, wskazane w tym miejscu są
odcinki
idealnie poziome na długości min. 5 metrów.
Oświetlenie:
Należy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie dróg rowerowych
po zmroku i w tunelach ze względu na słabą moc reflektorów rowerowych.
Światło latarń ulicznych w żadnym wypadku nie może zatrzymywać się na
roślinności
i nie docierać do nawierzchni dróg rowerowych. Miejsca kluczowe
(wjazdy,
zjazdy z drogi rowerowej, skrzyżowania itp.) powinny być oświetlane
światłem
polichromatycznym przynajmniej na trasach głównych i zbiorczych. Słupki
i inne elementy drogi rowerowej powinny zawsze być wyposażone w
elementy
odblaskowe, ułatwiające orientację nawet przy bardzo słabym świetle.
Pożądane
natężenie światła sztucznego powinno wynosić 7 luksów, a różnice w
poziomie
oświetlenia - nie powinny przekraczać 30 procent (co jest ważne również
w przypadku tuneli i przejazdów podziemnych).
Bezpieczeństwo społeczne:
Trasy główne i zbiorcze biegnące w terenie niezamieszkałym, po
zmroku niemożliwym do monitorowania, muszą mieć łatwo dostępne
alternatywne
przebiegi bezpieczne społecznie (przez teren oświetlony, łatwy do
dozorowania
przez policję - np. wzdłuż głównej ulicy). Ze względu na bezpieczeństwo
społeczne drogi rowerowe nie mogą być oddzielone od jezdni wysokimi
żywopłotami
ani krzewami, aby były dobrze widoczne z ulicy i oświetlone.
Uwagi:
Projektując trasy rowerowe, trzeba brać pod uwagę różne typy
rowerów,
w tym tandemy, rowery z przyczepkami dziecięcymi, rowery towarowe,
rowery
poziome - dłuższe niż przeciętne i trudniejsze w manewrowaniu na
ciasnych
łukach i skrzyżowaniach. Należy również brać pod uwagę rowerzystów
przewożących
znaczne bagaże (sakwy, przyczepki) którzy nie mogą wykonywać wielu
manewrów.
Trzeba pamiętać, że w deszczu rowerzysta ma na głowie kaptur,
utrudniający
obserwację do tyłu - dlatego wszystkie skrzyżowania i punkty przecięcia
dróg rowerowych z siecią drogową należy projektować tak, aby kąt
widoczności
przeszkód i innych pojazdów nie przekraczał 90 stopni w stosunku do
toru
jazdy. Ponadto wszystkie rozwiązania infrastrukturalne muszą być spójne
z parametrami pojazdów i urządzeń, służących do czyszczenia i
odśnieżania
ulic, chodników i ścieżek rowerowych. Dopuszczalna przez Prawo o Ruchu
Drogowym długość zestawu rower - przyczepka to 4,00 m, należy przyjąć,
że maksymalna szerokość rowerów poruszających się na drogach rowerowych
nie przekracza 0,95 m.
Standardy projektowe dla
tras
turystycznych/rekreacyjnych:
Trasy te nie muszą być drogami rowerowymi w rozumieniu ustawy Prawo
o Ruchu Drogowym.
Trasy "A"
Stojaki:
Muszą pozwalać na bezpieczne i wygodne pozostawienie roweru
zapiętego
standardowym zamkiem typu "U-lock" (kłódka szaklowa w kształcie litery
"U" o wymiarach wewnętrznych 10cm x 20cm w taki sposób, aby zamek
obejmował
stojak, ramę i przednie koło dowolnego rozmiaru i dowolnego ogumienia
spotykanego
w normalnych rowerach dostępnych na rynku oraz aby niemożliwe było
wyciągnięcie
tak zabezpieczonego roweru ze stojaka. Wzorcowy stojak ma kształt
odwróconej
litery "U", inne wzorce wraz z komentarzem - patrz załącznik.
Przechowalnie:
Muszą pozwalać na przechowanie roweru (także z bagażem). Rowery
powinny być w przechowalni jednoznacznie identyfikowane (np. przez
zapieczętowanie
koła i wydawanie za kuponem kontrolnym). Przechowalnia publiczna musi
być
zamykana i strzeżona, wydawać rowery może wyłącznie osoba przeszkolona,
na podstawie dokumentów. W przechowalniach należy stosować stojaki,
umożliwiające
stawianie obok siebie rowerów tak, aby nie mogły się uszkodzić.
Przechowalnie
mogą mieć formę przestrzennych klatek stojących na wolnym powietrzu, w
takim przypadku muszą być całkowicie zadaszone.
Oznakowanie:
Całość systemu rowerowego miasta spełniającego kryteria niniejszych
standardów (tj. trasy rowerowe główne i zbiorcze, trasy rekreacyjne
stojaki,
przechowalnie) zostanie oznakowana standardowym logo oraz
drogowskazami,
zgodnie z załącznikiem jako trasy miejskie lub trasy turystyczne i/lub
rekreacyjne. Elementy tras rowerowych, będące drogami rowerowymi
zgodnie
z brzmieniem ustawy Prawo o Ruchu Drogowym o statusie określonym
decyzjami
administracyjnymi zostaną oznakowane stosownymi znakami. Oznakowanie
powinno
być dobrze widoczne w słabym oświetleniu - wykonane z materiałów
odblaskowych
wysokiej jakości.
Rampy:
Wszędzie tam, gdzie przewidywane lub pożądane jest duże natężenie
osób korzystających z rowerów (dworce kolejowe, niektóre budynki) i są
schody, należy z boku schodów zainstalować rampę (szynę) mieszczącą w
przekroju
wszystkie dostępne na rynku koła rowerowe z ogumieniem, aby umożliwić
prowadzenie
roweru. Szczegóły techniczne opisuje podręcznik "Postaw
na rower" (akapit 11.6.5).
Separatory:
Przy wlotach wydzielonych dróg rowerowych: wjazdach, zjazdach itp.
należy ustawiać słupki betonowe lub żeliwne o wys. 0,6-0,8 m i średnicy
ok. 0,2 m, z pasem farby fluorescencyjnej/odblaskowej oraz symbolem
trasy
rowerowej i jej numerem, uniemożliwiające zastawienie wlotu i wylotu
drogi
niewłaściwie parkującym samochodem. W przypadku wydzielonej drogi
rowerowej
przylegającej do jezdni należy stosować słupki jw. albo opaskę
rozdzielającą;
może być to także pas roślinności o wysokości maksymalnej ok. 0,5 m.
Stosowanie
żywopłotów powinno być ograniczone ze względu na widoczność i
oświetlenie
drogi rowerowej po zmroku, żywopłoty nie mogą być stosowane na ok. 30
metrów
przed skrzyżowaniami.
Skróty rowerowe:
Wszędzie tam, gdzie możliwe jest wprowadzenie ułatwień dla ruchu
rowerowego w pasie drogowym lub poza nim, w drodze umowy z
właścicielem/zarządcą
terenu, władze miasta odpowiedzialne za politykę transportową miasta
będą
dążyły do umożliwienia bezpiecznego ruchu rowerowego. W szczególności
obejmuje
to przejazdy przez podwórka, osiedla, tereny prywatne lub przemysłowe,
jeśli w ten sposób w wydatny sposób skrócona zostanie trasa rowerowa
lub
poprawione zostanie bezpieczeństwo i/lub wygoda rowerzystów bądź też
poszerzona
będzie swoboda wyboru trasy. Skróty rowerowe w zależności od
lokalizacji
(główna czy pomocnicza trasa rowerowa) oraz natężenia ruchu rowerowego
mogą funkcjonować jako drogi rowerowe zgodne z PoRD, elementy tras
rowerowych
bądź po prostu ułatwiać dojazd do poszczególnych zespołów budynków.
Muszą
spełniać wymogi techniczne opisane powyżej.
Roboty drogowe
Przy prowadzeniu remontów i innych robót drogowych należy zawsze
starać się umożliwiać przejazd rowerów - zwłaszcza jeśli możliwe jest
przejście
pieszych. Objazdy samochodowe zazwyczaj są zbyt uciążliwe dla
rowerzystów.
6. METODOLOGIA SPRAWDZANIA JAKOŚCI SYSTEMU:
Jakość nawierzchni: